kocaeli web tasarım, izmit web tasarım, web tasarım firmaları, kocaeli web tasarım firmaları, izmit web tasarım firmaları, istanbul web tasarım firmaları, web tasarım yapanlar, web tasarı

WEB TASARIM

Firmanız için veya kişisel olarak web sitesi yaptırmaya karar verdiniz ve bu kararınız neticesinde internette araştırma yapıyorsunuz. Yaptırmak istediğiniz web tasarımın ne kadar sürede sonuçlanacağını öğrenmeye çalışıyorsunuz. Muhtemelen ilk defa bir internet sitesi yaptıracaksınız.

Web Tasarım konusunda aklınızda birçok soru var ve cevaplarını araştırıyorsunuz. Ortalama olarak yapmak istediğiniz web tasarımın fiyatını öğrenmek istiyorsunuz. Aldığınız cevaplar ise sizin bu konuda aklınızın karışmasına sebep oluyor.

Sitemizi ziyaret eden kıymetli misafirlerimiz aynı zamanda müşteri adayımız, aklınızda yukarıda sebeplere benzer soru işaretleri ile sitemizi ziyaret etmişseniz aklınızın daha fazla karışmasını önlemek için biz size sitemizde bir web tasarım ve web sitesi nasıl olmalı mevzusunu açıklayacağız. 


Hadi birlikte bu sorulara birlikte cevap arayalım.

Bir web tasarımın fiyatı ne kadar olmalı?

Bir web sitenin fiyatı firmadan firmaya ve beklentiden beklentiye değişiklik gösterse de ortalama bilgilerle ortalama fiyat vermek mümkündür. Fakat aradığınız benzersiz ve her şeyi ile özgün bir tasarım istiyorsanız, web sitenizin içeriklerini de kendiniz güncellemek istiyorsanız ortalama 2000 TL ile 5000 TL ve üstü rakamlarda olması ihtimal dahilindedir. Aradığınız web sitesi firması merkezi ve lüks bir semtte ayrıca kiralık bir ofiste hizmet veriyorsa, muhtemelen web sitesi fiyatı 5000 TL ve üzeri olması ihtimal dahilindedir. Eğer bizim gibi işin uzmanlarının bir araya geldiği ve kirası olmayan bir ofiste hizmet veren bir firma ise 2000 TL ile 3500 TL bandında farklılık gösterebilir.

Profesyonel web tasarım nedir?

Siz yaptırmak istediğiniz web sitenizin sadece kartvizitimde web sitemin adresi yazsın, var mı var demek için yaptırmak istiyorum diyorsanız, o zaman yazılım özel değil hazır paket bir yazılım olabilir diyorsanız tasarımda çokta önemli değildir. Ama bu konuda da çok çok dikkatli olmalısınız. Bu tarz düşüncelerle web sitesi yaptırmış sonra profesyonel hizmet almaya karar verip bizi tercih eden müşterilerimizden ve başka firmalardan duyduklarımız bizi şoka sokuyor adeta. 50 TL ile 100 TL arasında fiyat verip daha sonra astarı yüzünü geçtiğini ve hiçbir yarar vermeyen firmalar olduğunu duyuyoruz.

Sitemizi ziyaret eden değerli misafirlerimiz ve muhtemel müşterilerimiz. Unutmayınız ki her işte bir emek sarf edildiği su götürmez bir gerçektir. Hiçbir firma veya kişi emeksiz ve karşılığını almadığı bir hizmet sunamaz. Emek ve zaman sarf edilmeden yapılan web siteleri ise asla 50 TL ile 100 TL arasında yapılamaz. Yapılıyor olması ise bu işin doğasına ve tekniğine uygun değildir. Bu yazıyı yazarken bilgilenmeniz ve kafa karışıklığınızı gidermek adına bazı bazı teknik verileri sizler ile paylaşmak isterim. Web siteniz ile birlikte web tasarımdan farklı 2 hizmet daha alabilirsiniz. Bu 2 hizmet ise şu şekildedir. 1 – Birincisi bizim domain dediğimiz alan adı olan web sitenizin adıdır. Genel olarak “www.firmanizinadi.com” gibi olmalıdır. ICANN adıyla bilinen firma tarafından sağlanan bu alan adı hizmetleri en az 1 yıllık en çok ise 10 yıllık olarak sizin adınıza alınarak tescil edilmeli ve her süre bitiminde tekrar ödeme yapılarak ismin yenilenmesi şarttır. Bugün itibari ile bu ücret 36 TL gibidir.

2 – ikincisi ise sunucu veya hosting olarak adlandırdığımız web alanı dediğimiz web sitenizin barındırıldığı alandır. Web sitesi isminde (Domain) olduğu gibi bu hizmette tek bir kaynaktan sağlanmadığından farklı farklı fiyatlarla barındırılmaktadır. Bir web sitesi barındırma firması yıllık olarak 50 TL karşılığında bu hizmeti verirken başka bir barındırma (hosting veya sunucu) firması ise 250 TL isteyebilir. Burada almak istediğiniz hizmete ödeyeceğiniz para arasında doğru bir orantı illa ki vardır.

Örneğin 56 TL’ye alınan alan (isim) adını 100 TL’ye alınan web sitesi alanının (hosting veya sunucu) alındığını düşündüğümüzde 50 TL ile 500 TL aralığında fiyat veren firma veya kişilerden hizmet alırken dikkatli düşünmeliyiz. Sizce düşünmemeli miyiz. Bir kişi veya firma ham maddesini 136 TL’ye temin ettiği bir hizmeti üzerinde çalışarak emek ve zaman sarf ederek satışa hazırladığı hizmeti veya çalışmayı 50 TL veya 75 TL’ye satabilir mi? Sizce mantıklı mı? Bu yazıyı aldanmamanız ve kandırılmamanız için bilgi sahibi olarak hareket edip tuzaklara düşmemeniz için yazmaktayız.

Bu konuda akıl karışıklığınızı bir nebze de olsa netleştirmiş ve sorularınızı cevaplamış olduğumuzu umuyoruz.

Yaptıracağınız web sitesinin teknik özellikleri nasıl olmalıdır?

Teknik özelliklerin nasıl olduğunu açıklamadan önce birkaç noktaya temas edelim;

Yaptırmak istediğiniz web sitesini hangi amaçla kullanacaksınız. 1 – Online satış yapabileceğim bir e ticaret sitesi mi?

Online satış yapacağınız bir e ticaret sitesinin olması gereken temel özellikleri yazarak bilgi sahibi olmanıza yardımcı olalım;

-          Ürün listeleme

-          Ürün ekleme

-          Ürün çıkarma

-          Kategori ekleme

-          Kategori silme

-          Üyelik sistemi

-          Sepete atma

-          Sipariş sistemi

-          Ödeme metodları (Banka havalesi, Paypal, Payu, Sanal pos, bkm v.s)

-          Toplu mesaj

-          Müşteri ve sipariş takibi v.s

-          Sınırsız web alanı

-          Sınırsız bant genişliği

-          Mümkünse kullanıcıları yormayacak güzel bir tasarım

Bu en temel özellikler göz ardı edilmemesi gereken olmazsa olmazlardandır. Bizimle iletişime geçerek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İleride vizyoner bir düşünce ile bir proje planlıyorsanız şu hususları ele almakta fayda vardır.

-          Tüm mobil cihazlara uyumlu olarak çalışabilmeli

-          Gelişime açık ve modüler bir yazılım ve tasarım olmalı

-          Tamamen lisanslı ve şifresiz erişimi kısıtlı olmayan bir yazılım olmalı

-          Müşterilere yönelik puanlama, ödüllendirme, hediye çekleri gibi sistemler olmalı

-          Müşteriler online olarak mesajlaşacakları bir sistem olmalı

-          Siteyi ziyaret eden müşterileri veya müşteri adaylarını takip eden ve raporlama yapan sistem olmalı.

2 – Eğer kurumsal firma sitesi yaptıracaksanız.

Kurumsal firma sitelerinde olması şart olan en temel özelliklere bir bakalım;

-          Firmayı internet ortamında en kaliteli ve iyi bir şekilde yansıtacak bir tasarım olmalı.

-          Web sitenizin kullanımı kolay ve basit bir içerik yönetim paneline sahip olmalı.

-          Firmaya uygun ve firmayı hakkıyla yansıtacak bir alan adına (domaine) sahip olmalı.

-          Firmaya ait ve spam’a düşmeyen e posta adresleri olmalı. info@firmaismi.com gibi.

-          Hosting veya sunucunuzun sınırsız web alanı ve sınırsız bant genişliği olmalı.

Bu özellikler kurumsal bir web sitesi için olmazsa olmaz özelliklerdir. Bazı firmalar gerçekte çok büyük olmalarına rağmen internet üzerinde yanlış tercihlerden dolayı firmasını hakkıyla ifade edememekte ve bu durum da firmaya aslında hissedemedikleri bir zarar vermektedir.

Şöyle bir düşünürsek bir firma uluslararası ticari bağlantıları olan bir web sitesine sahip. Fakat bu web sitesinde yabancı dil desteği yok veya Google translate çeviri aracı ile yapılmış. Bu durumda firma ile potansiyel müşteri olan yabancı firmalar online iletişim kuramıyor.

Eğer bir web siteniz varsa veya yaptırmak istiyorsanız, sizi hangi ülkelerden, hangi şehirlerden kaç kişi ziyaret etmiş, kaç potansiyel müşteri sitenizi incelemiş, hangi sayfalar gezilmiş, bu dolaşım esnasında devamlılık oluşmuş mu? Bu soruları sizler adına yanıtlamaya hazırız.

Yazdıklarımızdan akıl karışıklığınız düzelmiş ve netleşmişseniz bizimle iletişime geçerek, web sitenizin ayrıntılı olarak web sitenizin ziyaretçi istatistiklerini birlikte analiz edip nedir ne değildir öğrenebiliriz. Olurda web sitenizi değiştirmeyi düşünürseniz yeniden yaptırmak isterseniz neler yapılabileceğini gelin bizimle iletişime girin ve birlikte neler yapılabileceğini ele alalım.

3 – Blog ve forum ya da kişisel tanıtım sitesimi yaptıracaksınız.

Blog ya da kişisel tanıtım sitesi yaptırmak istiyorsanız olması gereken özelliklere birlikte bakalım;

-          Bilgisayarınız da sanki yazı yazıyor gibi içerik girerek güncelleyebileceğiniz bir yönetim sistemi olmalı.

-          Çok basit ve kolay bir şekilde sayfalar oluşturarak yeni ve güncel yazılar yayınlanmalı.

-          Mümkün olduğunca isminiz tam anlamıyla size uygun olmalı. İsminiz.com.tr gibi

-          Sınırsız bant genişliği ve web alanı olmalı.

Blog ya da kişisel tanıtım sitesi için en temel özelliklerini böyle sıralayabiliriz.

4 – Kartvizit özellikli web sitesi mi yaptıracaksınız.

Kartvizit özellikli web sitesinin özelliklerine birlikte bakalım.

-          Başarılı bir şekilde tasarlanmış açılış sayfası olmalı.

-          Etkili ve başarılı şekilde yapılmış iletişim sayfası.

-          İletişim formu ayrıntılı bir şekilde yapılmalı.

-          Kesintisiz bant genişliği ve web alanı olmalı.

-          %99 oranında çalışma garantisi verilen e posta adresleri olmalı.

Çok daha detaylı ve fazla özellikler de eklenebilir. Sadece kartvizit ismi yazsın denilen bir web tasarımı yaptıracaksanız bunlara öncelikli dikkat edilmelidir.

5 – Web sitesini vizyoner bakış açısıyla özel bir proje yapmak istiyorum mu diyorsunuz.

Sektörde ki en önemli ve değerli web siteleri aklınızdakini kimsenin bilmediği bir projeyi hayata geçirerek hatırı sayı